ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Про спілку художників

Осінь 2014 року, на перший погляд, є звичайною, нічим не особливою, як, мабуть, і будь-яка осінь за останні роки. Дерева знову одягаються в жовто-багряні барви, починається новий навчальний рік, ми, як завжди, святкуємо багато різних свят.

Але в багатьох сферах нашої життєдіяльності вона все ж таки є особливою. Не виняток – наш буковинський культурний процес. Цьогоріч восени є ціла когорта особливих дат: 70-річчя від дня заснування заслуженого академічного Буковинського ансамблю пісні і танцю Чернівецької обласної філармонії, 70-річчя від дня відкриття літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської, ювілейний XXV Міжнародний фольклорний фестиваль «Буковинські зустрічі», 70-річчя народного художника України Ярослава Пасічанського, 100-річчя від дня народження художника Петра Яковенка…

Окрім цього, цієї осені ми відзначаємо 70-ту річницю від дня створення Чернівецької обласної організації Національної Спілки художників України. Це день, який для кожного поціновувача мистецтва є справді святом.

Будь-який ювілей – це, в першу чергу, підбиття підсумків роботи, діяльності в цілому. Наша обласна організація насправді має чим пишатися. Насамперед пишається тим, що біля витоків створення обласного осередку стояли такі на увесь світ відомі буковинські художники, як Євзебій Ліпецький (народився в с. Вербівці За-ставнівського району), Пантелеймон Видинівський (народився в с. Суховерхів Кіцманського району), Корнелій Дзержик (народився в  с. Хлівище Кіцманського району). Саме вони втрьох по черзі були першими очільниками Чернівецького осередку Спілки художників. Саме ці митці зробили вагомий внесок у становлення та розвиток організації. Та й взагалі неоціненним є їх внесок в образотворче мистецтво краю.

Звичайно, це ніяким чином не означає, що ми чимось применшуємо статус, значення і повагу до тих митців, які жили і працювали в межах сучасної Чернівецької області ще до створення організації. Очевидно, їх творчість, робота, внесок у розвиток образотворчого та ужиткового мистецтва є неоціненними. Адже вони своєю подвижницькою працею дали поштовх навчатись, розвиватись тим, хто у майбутньому стануть біля колиски створення обласного осередку Національної Спілки художників України (на час створення офіційна назва була – Чернівецьке відділення Спілки радянських художників України). Вони були для своїх молодших послідовників учителями і натхненниками. До них ми відносимо, в першу чергу, Миколу Івасюка, який безпосередньо був учителем Ліпецького, Видинівського та Дзержика. Також історичними натхненниками створення обласної організації можна назвати Юстина Пігуляка (народився в с. Мамаївці Кіцманського району), Августину Кохановську (народилася в м. Кимполунг, Південна Буковина), Епамінандоса Бучевського (народився в  с. Якобени, Південна Буковина), Євгенія Максимовича (народився в смт Вашківці Вижницького району) та інших.

Взагалі митців, які народились і працювали на багатій талантами буковинській землі, настільки багато, що не вистачить і декількох сторінок друкованого тексту, щоб згадати про них бодай одним реченням. Усі вони гідні поваги і окремої уваги. Про тих, хто нині є членами Чернівецької обласної організації, та тих, хто відійшов у вічність, йдеться на сторінках цього каталогу. Про багатьох з них ми також маємо змогу дізнатись зі сторінок книжок, каталогів, мистецьких журналів, які видавались у період від часу створення Спілки дотепер.

Звичайно, ми пишаємось усіма тими, хто докладав і докладає багато зусиль до розвитку художньої справи на Буковині. Але, в першу чергу, ми схиляємо свої голови перед тими, які своєю працею, натхненням і любов’ю досягли високого рівня майстерності і були удостоєні високих державних нагород – звання народний художник України, заслужений художник України, заслужений діяч мистецтв України та заслужений майстер народної творчості України. А таких є понад 30. На увесь світ відомі прізвища світлої пам’яті славетних діячів мистецтва на Буковині: Одарки Киселиці (народилася в смт Берегомет Вижницького району), Петра Мегика (народився в с. Бочківці Хотинського району), Ярослава Паладія (народився в смт Кострижівка Заставнівського району), Івана Холоменюка (народився на Черкащині,працював на Буковині) та інших.

Удостоєні «великого буковинського ґонору» та уваги чимало наших сучасників, які мають багато хисту і потенціалу для реалізації всіх творчих можливостей. Проте навмисне не називатиму нікого персонально, аби залишити стимул до самовдосконалення та досягнення нових вершин.

На сьогодні переважна більшість членів Спілки є активними учасниками всеукраїнських та міжнародних виставок, випускають особисті каталоги, беруть активну участь у громадському житті краю та навчають мистецтву юних талантів. Діяльність Спілки є різноплановою, і це заслуга як керівництва, так і кожного митця зокрема.

Зрозуміло, що на долю сучасних митців випала велика відповідальність працювати в час, коли, на жаль, держава не в змозі в повному обсязі забезпечити реалізацію всіх потреб художників, але все ж ми знаходимо можливість допомагати діяльності цієї творчої Спілки. Сьогодні вже багато зроблено і, переконаний, буде роблено ще більше. Спільними зусиллями ми подолаємо будь-які труднощі.

Особливу подяку хотілося б висловити всім митцям сучасності. Велика дяка Вам за Ваше натхнення, за Ваше терпіння, за ентузіазм і, нарешті, велика дяка за Вашу любов до тієї справи, якою займаєтесь. Саме це почуття і дає можливість, незалежно від проблем сьогодення, творити справжні шедеври мистецтва, працювати на благо людей, нашої держави.

Переконаний, що ті традиції образотворчого та ужиткового мистецтва, які були започатковані нашими попередниками, будуть не тільки збережені, а й примножені, а Чернівецька обласна організація Національної Спілки художників України буде з кожним роком розвиватись і дарувати нам та майбутнім поколінням ще більше цікавих, творчих робіт. Основне ж завдання влади – популяризувати цей вид мистецтва і сприяти його розвитку.

Вірю, що цей каталог, який містить інформацію про членів Спілки, буде не тільки звітом про роботу місцевого осередку, не тільки подарунковим зразком книги, а й цікавим і корисним порадником для науковців, краєзнавців і дослідників історії та сьогодення образотворчого мистецтва на теренах Буковини.

Олександр Шкурідін

 

comments powered by Disqus
© 2015—2019 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.