ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Архітектурна спадщина

Будови
Однією з визначних пам'яток Чернівців є старовинна аптека-музей, розташована в центральній частині міста на історичній пішохідній вулиці О. Кобилянської.
Будови
На крайній околиці міста – на ділянці вулиці Семигородської, яка в румунський час увійшла до складу вулиці Трансільванії, 2 грудня 1888 року було відкрито будинок для осіб похилого віку.
Будови
На протилежній від гімназії стороні вулиці до ратуші прилягають стильні триповерхові будинки "Близнюки", що стоять обличчам один до одного під номерами 1 і 3.
Будови
Десь в кінці ХІХ ст. у верхній частині кварталу, що виходив на площу Святого Хреста, виросло одне з примітних архітектурних споруд старого міста - будинок- «корабель», теж названий старожилами «шіфою».
Будови
Особливої уваги заслуговує високий трьох поверховий будинок на розі вулиці Горького і Б. Хмельницького. Фасад від вулиці Горького прикрашає зображення сови під дахом верхнього балкону і змій під нижнім. Такі неабиякі зображення красномовно вказують на первинне призначення будівлі – зв'язок з медициною.
Будови
Головна архітектурна домінанта, яка розміщена в південній частині бувшої площі Франца Йосифа – будівля уряду Буковини-Крайової Управи.
Будови
З радянського часу цей конструктивізм будівлі відомо як «Будинок офіцерів»
Будови
Будівництво було завершено, у 1900 році а архітектором, був Макс Моргенштерн, за чиїм проектом було зведено і будівлю нинішнього Нацбанку.
Будови
Однією з будівель, яка варта уваги стала Буковинська Палата торгівлі і ремесл , побудована справа від театру.
Будови
Після відкриття в 1875 р. університету, а потім і будівництва протягом 1873-1877рр. іудейського реформаційного Темпля, дана вулиця була розділена на окремі частини, кожна з яких отримала персональну назву – від переважаючих на ній будівель. Так з’явилась вулиця Темпля, Університетська та Резиденції. В наш час ці вулиці знову об’єднані єдиною назвою, історичною для цього кварталу.
Будови
У середині XIX ст. у середовищі чернівецьких вірмен визріла потреба мати свій храм. Для його спорудження у 1864 р. був створений комітет, до складу якого увійшли найбільш авторитетні члени вірменської громади. Серед них були і відомі в Чернівцях особи, а саме член громадської ради міста, а згодом перший чернівецький бургомістр Якуб Петрович, Людвік Мікулі - брат відомого музиканта Кароля Мікулі та інші.
Будови
В 1770 році в «Горишньому місті», з’явилася перша кам’яна споруда – замість бувшої дерев’яної резиденції, солдати побудували на новому місці цегляний двох поверховий «Генеральський будинок».
Будови
Нa старих листівках початку ХХ ст. вище від будівлі, де нині бар «Мальва», видно двоповерховий будинок з великим орнаментованим балконом і аркою прохідного під'їзду.
Будови
Посеред нової забудови найбільш примітним спорудженням став Дворець юстиції, побудований на протязі 1904-1906рр.
Будови
Будинок належав дирекції православного релігійного фонду Буковини, який було створено в 1786 році.
Будови
Перша лікарня для хворих і престарілих, яку утримувала іудейська община, була споруджена на вулиці Синагоги, за деякими свідченнями, ще в 1791 р Протягом 1854-1855 рр. вона була реставрована.
Будови
Ворота міста - залізничним вокзал. Це монументальна споруда симетричної композиції об'ємів і фасадів з різноманітними варіантами компоновки декору. 16 вересня 1906 р. було закладено фундамент майбутнього архітектурного шедевру. З огляду на те, що на місці де велось будівництво колись було болото, в основу споруди було покладено міцні бетонні опори. Роботи тривали більше трьох років. Урочисте відкриття нового залізничного вокзалу відбулось 30 листопада 1909 р.
Будови
Відразу від початку вулиці з обох боків починаються ряди респектабельних будинків, які виправдовують історичну назву вулиці. Найбільш помітне серед них –розкішна кам'яна будівля з граціозною вежею, що з'явилося в 1898 р на розі тодішній площі Ринок та вул. Панській і що мало не менше вишукану назву «Три Корони» - Воно нагадувало про заклад «Під Трьома Коронами».
Будови
Чотирьох поверхова будівля з атлантом, яка утримує на своїх плечах сецесійну вежу зі шпилем.
Будови
Кафедральний собор був побудований на протязі 1844-1864 рр. завдяки клопотанню владики Євгенія Гакмана. Перший камінь на будівництво собору був закладений 15 червня 1844 року з благословення тоді ще єпископаЄвгенія Гакмана. Фінансування будівництва було покладено на православний релігійний фонд.
Будови
Протягом 1900-1901 рр. на місці згаданих готелів, навпроти ратуші, за адресою Рінгпляц, №4, з'явилася імпозантна триповерхова споруда дирекції буковинської ощадної каси (5parkasse), або, як називали цю установу місцеві українці, «Банк Щадничий». Вона була зведена за проектом архітектора Айзенберга в модному в той час в Європі стилі віденської сецесії. Цінителі цього модерного напряму вважають його одним з найбільш вишуканих сецесійських пам'ятників, що збереглися в Центрально-Східній Європі.
Будови
В 1900 році в Чернівцях нараховувалось 18696 людей римо-католицького обряду. Саме це і було причиною будівництва нового храму. Для будівництва вибрали місце на просторій площі Фердинанда, яка тоді знаходилася на південній окраїні міста. Тут завдяки клопотанню місіонерів ордену на чолі Ф.Еберхардом.
Пам'ятники
Знайомство з цим центром православної традиції на Буковині починає вулиця митрополита Євгенія Гакмана, який під час незалежності повернуто назву, близьке до історичного. Увічнення імені митрополита Євгенія Гакмана в назві вулиці, прилеглої до кафедрального храму, де він відправляв богослужіння, було знаком данини чернівчан пам’яті видатного церковного і суспільного діяча Буковини 19 ст.
Будови
По лівій стороні вулиці руської стоїть церква, яка відображає ще одну національну традицію, яка складає невід’ємну частину багатогранної культурної мозаїки старої Буковини. Ця православна кам’яна церква Св.Миколая, яка була споруджена 1939 році.
Пам'ятники які були
В 1920 році центральну площу огородили парканом і там почалося будівництво. Коли огорожу демонтували , містянам відкрився помпезний монумент , який називався «Unirei» (Об’єднання) , оскільки повинен був увіковічити завоювання краю.
Пам'ятники які були
Монумент Австрії на Австрія пляц (сучасна площа Соборна), відкритий з приводу століття приєднання Буковини до імперії Габсбургів. Кримінальну площу перейменували 1875 році , коли в Чернівцях і в цілому краї урочисто відзначали століття офіційного приєднання Буковини до Австрійської імперії. З цього приводу була також відлита пам’ятна срібляна медаль і відкритий університет.
Будови
Школа була відкрита згідно з розпорядженням Буковинської крайової шкільної ради як чотирикласна і діяла згідно з законом „Про початкову освіту” від 30 січня 1873 року.
Будови
Німці з’явились на Буковині ще в епоху середньовіччя, проте їх кількість була незначною. Із входженням (1774) Буковини до складу Австрії перші управителі намагалися заохотити переселення німців на Буковину. Патентом про переселення були визначені немалі пільги для переселенців: звільнення на 50 років від рекрутчини, на 19 років від податків, заміна панщини угодами із землевласниками, чия земля надавалася у користування, деяка фінансова та матеріальна допомога з боку держави.
Пам'ятники
Памятник знаходиться перед палацом Юності.
Пам'ятники
Споруджений у 1995 році. Автор— Іван Миколайович Салевич. На щиті напис:«Здобудеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за неї». Памятник знаходиться у сквері на розі вулиць Руської й Садовського.
Пам'ятники
Автор — Володимир Ілліч Гамаль.
Пам'ятники
Архітектурна спадщина
Пам'ятники
Пам'ятник Міхаю Емінеску був встановлений в 2000 році. Автор Іван Миколайович Салевич. Знаходиться у скверику на вулиці Ватутіна.
Пам'ятники які були
Приблизно посередині західної частини ринку колись стояла розвернута лицем на схід скульптурна композиція, відома як Пієта. Вона зображала Богоматір, оплакуючи разом з ангелами хреста знятого з хреста Сина. Монумент був встановлений на площі в 1827р. за кошти від пожертв заможного містянина Лазеря Михайловича.
Пам'ятники
Гіпсову копію погруддя Сидора Воробкевича було встановлено ще 1991 року, а до Дня міста 2006 року (6 жовтня) за сприяння політиків і громадськості міста її замінили на оригінальний витвір зміді.
Пам'ятники
Урочисте відкриття пам'ятника австрійському імператору і королю Угорщини Францу-Йосипу Першому, за правління якого Чернівці переживали розквіт, відбулося 3 жовтня2009 року, а перший камінь під майбутній монумент було закладено ще 2008 року під час святкування 600-річчя Чернівців.
Пам'ятники
Автор — Іван Миколайович Салевич.
Пам'ятники
Архітектурна спадщина
Пам'ятники
У сквері біля Чернівецького університету було встановлено пам’ятник Юрію Федьковичу.
Пам'ятники
На місці недобудованого румунського воєнного пам'ятника невідомому солдату.
Пам'ятники
На території Чернівецької міської дитячої клінічної лікарні №1 по вул.Буковинська, 4 був встановлений пам’ятник 2 грудня 1910 року відомим австрійським скульптором Теодором Штундлем.
Пам'ятники
Перед будівлею Чернівецького українського музично-драматичного театру ім. О. Кобилянської був встановлений пам’ятник 2 серпня 1980 року Ользі Кобилянській.
Будови
Першим православним кам'яним храмом у Чернівцях стала міська парафіяльна церква Св. Параскеви. Її будівництво почалося в 1844 р на місці старої дерев'яної церкви, що стояла на Головній Львівській (на розі сучасних вулиць М. Заньковецької та Головної), по ініциативі настоятеля храму о. Андрія Васильовича і велося, в значній мірі, на його кошти. Завершити зведення, зятягнувшись майже на два десятиліття, допоміг буковинський православний релігійний фонд.
Будови
Ґрунт для будівництва нової каплиці був наданий чернівецьким міським магістратом, частково подарований парафіянами церкви.
Будови
Під №36 на вулиці Кобилянській стоїть двоповерховий будинок з модернізованим ренесансним аттиком.
Будови
Архітектурний ансамбль резиденції Митрополитів Буковини і Далмації – один з визначних пам’яток всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Нині тут розташований Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. Ця перлина архітектури збудована в дусі еклектики з переважанням елементів візантійського та романського стилів впродовж 1864 – 1882 років.
Будови
Будівля датована приблизно 19ст. з фасадом оберненим на Центральну площу, це був ще один заклад в якому чернівчани і гості міста охоче проводили час.
Будови
В 1786 році в Чернівцях був організований римо-католицький прихід. А вже в наступному, 1787 році призначений перший чернівецький парох і декан, який очолив новостворений чернівецький деканат. Ним став капелан Вінценц «Вензиль» Кристоф Кекерт, який по призначенню сучасників був одним з найкращих проповідників.
Будови
Будівельні роботи велися за проектом віденського архітектора Ганса Граніхштадтена з 1886 року.
Будови
В 1896 році українці добилися відкриття в Чернівцях Другої державної гімназії з паралельними русинськими (тобто українськими) і німецькими класами, тому її нерідко називали Українською гімназією. Спочатку ця гімназія розміщувалася в будинку старішої чернівецької «нормальної школи» по вулиці Шкільній.
Будови
Напроти Вірменської церкви, на розі вулиць Ломоносова та Української, стоїть і ще одна історична будівля, без якого неможливо уявити різноманіття культурного середовища старих Чернівців, - Український Народний Дім. Протягом багатьох років цей будинок служив осередком національного життя українців Буковини. В листопаді 1918 р. він став координаційним центром становлення української державності в країні.
Будови
Мова йде про один з найстаріших чернівецьких кам’яних храмів- греко-католицький собор Успіння Пресвятої Богородиці, що стоїть по вулиці Руська 28.
Будови
Церкву спорудили на честь 50-літнього правління цісаря Франца-Йосифа для віруючих римо-католицького та греко-католицького віровизнання у нижній частині міста.
Будови
Серед всіх старовинних храмів Чернівців молдавсько -турецького періоду на своєму первинному місці до наших днів залишилась лише дерев’яна церква Св. Миколая, яка з’явилась в 1748 р на міській околиці селища, біля «дороги на Горечу», колишньої вулиці Скорняжної, а нині вулиці Петра Сагайдачного.
Будови
Важливою подією в історії забудови центральної площі та й міста в цілому, було спорудження ратуші .Розмови про її будівництво велися з 1825 року. Окружному інженеру Адольфу Маріну вдалося переконати владу у спорудженні ратуші на нинішній Центральній площі. Будівництво велося 1843 – 1847 рр. Споруда зводилась грунтовно і на віки.
© 2015—2019 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.