ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Великий Темпль по вул. Божниці (теперішній кінотеатр «Чернівці»)

Після відкриття в 1875 р. університету, а потім і будівництва протягом 1873-1877рр. іудейського реформаційного Темпля, дана вулиця була розділена на окремі частини, кожна з яких отримала персональну назву – від переважаючих на ній будівель. Так з’явилась вулиця Темпля, Університетська та Резиденції. В наш час ці вулиці знову об’єднані єдиною назвою, історичною для цього кварталу.

«Великий Темпль» по вул. Божниці (теперішній кінотеатр «Чернівці»)

Перший і найкоротший відрізок сьогоднішньої університетської називався Темпльгассе (Tempelgasse), або як її називали місцеві українці, вул. Божниці. Цей провулок простягався від Ринку до площі Темпля, Темплпляц (займав район тролейбусної зупинки біля кінопалацу «Чернівці» та перетину вулиць Ватутіна і Університетської).

Обидві назви вказують на основну переважаючу цього кварталу – «Великий Темпль», який справедливо вважається одним із найбільш стильних, та культових пам’ятників старих Чернівців.

В теперішньому кінотеатрі «Чернівці» звісно важко впізнати риси забутої єврейської святині. Це був іудейський реформаційних хоровий храм, реформована синагога, чи темпль, в якому збирались для молитви чернівецькі євреї-реформатори.

Ініціатором будівництва реформованої синагоги в Чернівцях був духовний лідер місцевих іудеїв-реформаторів місцевий чиновник Еліззер Еліягу (Лазарь Еліяс) Ігель (1825-1892). Фундамент під майбутній хоровий храм на ділянці в центрі «Верхнього міста» святково заклали 8 травня 1873р. Цікаво, що в цьому приймали участь як головний чиновник, так і православний єпископ.

Спорудження Темпля відбувалось на протязі 1873-1877рр. за проектом відомого львівського архітектора, професора Юліана Захаревича, в історичному стилі. В архітектурному відображенні будівлі об’єднані елементи ренесансу і готики з екзотичними мавританськими молитвами, характерними для іудейського культового проектування регіону.

Згідно художнього задуму стіни закінчувались чотирма граційними купольними баштами, а над ними підіймався оздоблений орнаментом мідний купол із шпилем, завершений шестикутною зіркою Давида. Від фасаду в храм вели три входи із розмальованими дверима, до яких підіймались по сходах: великих центральних, та  двох менших бокових.

Темпль, відразу став архітектурною переважаючою навколишнього кварталу, та ширшим від ансамбля Чернівців. На панорамах міста розміщених на великій кількості відкриток, купол Темпля зі шпилем із зіркою Давида на вершині, гармонічно розміщений із куполами православних церков, і гострими шпилями армянсько - католицького храму і костелу.

На початку другої світової війни, в липні 1941р., німецько-ромунські окупаційні війська спалили цей прекрасний храм, і вони на протязі війни залишались в руїнах. Із поверненням радянської влади була спроба підірвати і повністю стерти з лиця міста унікальний пам’ятник культової архітектури. Проте стіни побудовані на суміші, замішані, як твердять міські легенди на, жовтку із яйця витримали тиск військових саперів. За спогадками старожилів, від страшного вибуху повилітали віконні рами в будинках прилягаючого кварталу, проте Темпль вцілів.

На протязі ряду років колишній храм стояв у руїнах, спустошений, обкладений парканом, поки міська влада вирішить відбудувати споруду, пристосувавши його під культурно-освітній заклад. В 1959р. тут відкрили широкоформатний кінотеатр «Октябрь», який чернівчани в пам’ять про першопризначення назвали «кіногога». На початку 1990-х цей кінотеатр був перейменований в «Чернівці».

comments powered by Disqus
© 2015—2018 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.