ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Меморіальна дошка Митрополита Гакмана

Знайомство з цим центром православної традиції на Буковині починає вулиця митрополита Євгенія Гакмана, який під час незалежності повернуто назву, близьке до історичного. Увічнення імені митрополита Євгенія Гакмана в назві вулиці, прилеглої до кафедрального храму, де він відправляв богослужіння, було знаком данини чернівчан пам’яті видатного церковного і суспільного діяча Буковини 19 ст.

Меморіальна дошка Митрополита Гакмана

Він ледь не довше всіх владик близько 38 років – очолював Православну церкву  в краї. Йому, вихідцю із християнської сім’ї із маленького буковинського села Васлововці під Чернівцями, судилося стати в багатьох історичних починаннях  першим. Він був першим  українцем, який зайняв єпископську кафедру в Чернівцях: його попередники вихідці із румун, сербів. Євгеній Гакман приймав безпосередню участь у встановленні місцевого самоуправління в краї. Цісарським наказом його назначили першим маршалком( головою) Буковинського сейму, і Гакман урочисто відкрив першу сесію, яка почалась 6 квітня 1861р. На цій почесній посаді він перебував на протязі 1861-1863 рр. і до кінця життя залишався депутатом сейму. Маючи значний достаток, владика, тим не менше, на протяжності всього життя притримувався настанов Христа своїм учням не залежити від земних благ. Значну суму Євгеній Гакман заповів на будівництво кам’яної церкви в рідному селі, щорічно жертвував гроші на допомогу нужденним краянам( співгромадянам). У зв’язку з цим міська рада постановила в ознаменування заслуг владикі перед  містом перейменувати вулиці Ізабелли біля кафедрального собору на вулицю Єпископа Гакмана. По-німецьки ця назва звучала як  Bischof-Hakmanngasse. Вулиця Єпископа Гакмана існувала і в румунський період – як strada Episcopul Hacman.

Владика Євгеній Гакман всяко надавав сприяння розвитку православних храмів на Буковині,  в тому числі освятив в Чернівцях церкву Параскеви і кафедральний собор; добився від влади дозволу на спорудження нової резиденції і сам очолив будівельний комітет. Проте найбільшим досягненням життя Євгенія Гакмана стало піднесення буковинської діє цезії до досягнення архідієцезії ( архієпископства) і митрополії, а єпископа - до рангу  архієпископа і митрополита. Наказом цісаря Франца Йосифа II від 23 січня 1873 р. першим  архієпископом Чернівецьким митрополитом Буковини і Далмації названо Євгенія Гакмана. На жаль, владика не встигнув інсталюватись: він помер в ніч з 12 на 13 квітня того ж року, під час перебування у Відні, на 79 році життя, знаходячись на вершині тріумфу.

Повернення святителя Буковини

Тління останків владики перевезли на поїзді в Чернівцях і після офіційних поховальних церемоній помістили на вічний спокій в саркофаг, який зберігався в частині олтаря кафедрального собору. Але під час войовничого атеїзму, коли велись будівельні роботи в храмі, який перетворили в господарські приміщення, було здійснено жахливу наругу над прахом найбільшого настоятеля Православної церкви на Буковині. По переказам очевидців, саркофаг розбили і пограбували ( при цьому безслідно зникнули цінні митрополитські знаки відмінності, які там лежали) , а рештки вивезені на смітник. Світла пам'ять про святителя Буковини повернулась із забуття тільки під час національного і духовного відродження. На початку 1990- х на будинку початку вулиці, яка колись носила ім’я митрополита Євгенія Гакмана, був встановлений бронзовий барельєф із зображенням владики, а вулиці повернули історичну назву. А 12 березня  2006 р. біля дітища митрополита – кафедральний собор – з правої сторони від головного входу в храм урочисто відкрили  величезний пам’ятник Євгену Гакману. Таким чином визнані нащадки віддали належну шану душпастеру, все життя який піклується про велике, залишаючись малим.

 

comments powered by Disqus
© 2015—2019 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.