ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Перша кам'яна православна церква Чернівців Св. Параскеви

Першим православним кам'яним храмом у Чернівцях стала міська парафіяльна церква Св. Параскеви. Її будівництво почалося в 1844 р на місці старої дерев'яної церкви, що стояла на Головній Львівській (на розі сучасних вулиць М. Заньковецької та Головної), по ініциативі настоятеля храму о. Андрія Васильовича і велося, в значній мірі, на його кошти. Завершити зведення, зятягнувшись майже на два десятиліття, допоміг буковинський православний релігійний фонд.

Перша кам'яна православна церква Чернівців Св. Параскеви

Кам'яна церква, споруджена за проекту місцевого архітектора А. Павловського. була освячена 5 (17) лютого 1862 епіскопом Євгеном Гакманом на честь велико-мучениці Параскеви. Втім,закінчений храм був завершений лише через сім років. Саме в церкві Параскеви відбулася подія, яке стало значним для відродження найбільш численній національній общини Буковини: місцеві русини вперше усвідомили себе українцями. Це сталося 29 лютого (по ст.ст.) 1864, коли в новозбудованому міському храмі урочисто вшанували З-тю річницю смерті Великого Кобзаря. Ця ідея народилася в середовищі українських гімназистів та семінаристів міста, що ознайомилися з творчістю Тараса Шевченка дякуючи своїм викладачам  першим просвітителям і пропагандистам українського слова на Буковині.

Богослужіння з нагоди річниці від правил о. Сидор Мартинович. Примітно, що в урочистостях взяли участь як православні буковинці, так і місцеві греко-католики. Про вплив цієї події на свідомість місцевого українства гарно позначився один з учасників заходу в кореспонденції львівської газети «Слово:« Цей акт зробив багато доброго, пробудив почуття в нашій російської молоді і показав, що і на Буковині ми прокинулися після тривалого сну і почали думати і про свою словесність. За радянських часів храм був переформований в шаховий клуб, при цьому всі фрески на стінах знищили і зафарбували. У часи перебудови історичне приміщення церкви повернули віруючим. Православна громада церкви Параскеви одна з перших у Чернівцях перейшла під омофор Патріарха Київського і Всієї України Мстислава. З того часу цей храм зі статусом собору залишається оплотом Української Православної церкви Київського Патріархату на Буковині, продовжуючи таким образом традиції національного відродження попередніх поколінь свідомого буковинського духовенства.

 

comments powered by Disqus
© 2015—2018 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.