ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Колишній «Банк Щадничий», нині Чернівецький художній музей

Протягом 1900-1901 рр. на місці згаданих готелів, навпроти ратуші, за адресою Рінгпляц, №4, з'явилася імпозантна триповерхова споруда дирекції буковинської ощадної каси (5parkasse), або, як називали цю установу місцеві українці, «Банк Щадничий». Вона була зведена за проектом архітектора Айзенберга в модному в той час в Європі стилі віденської сецесії. Цінителі цього модерного напряму вважають його одним з найбільш вишуканих сецесійських пам'ятників, що збереглися в Центрально-Східній Європі.

Колишній «Банк Щадничий», нині Чернівецький художній музей

Верхню частину фасаду прикрашає майолікове панно із зображенням алегоричних фігур, які символізують економічне процвітання краю і всієї Дунайської монархії. Побутує й інше пояснення цих фігур - як персоніфікація провінцій імперії. На користь такого «прочитання» свідчить герб Буковини, поміщений на грудях одним із головних фігур цієї позиції. Будівля вражає і не менш витонченою красою інтер'єрів, в оформленні яких віртуозно об'єднані скульптура, живопис, ліплення, вітраж, художній метал. Серед вітражів привертає увагу взагалі рідкісне зображення історичного герба Герцогства Буковини: на червоно-синьому щиті голова тура, обабіч якої розміщені зірки. У внутрішній обробці будівлі брав участь відомий український художник Микола Івасюк . Його пензлю належить картина на міфологічний сюжет, яка досі прикрашає стелю.

До іронії долі в радянський час цю перлину сецесії займав міський комітет Компартії, і завсідники тутешніх великих кабінетів справлялися у нещадній боротьбі з важким спадком австрійського минулого ». Після краху тоталітарної системи приміщення передали під Чернівецький художній музей (Центральна площа, №10), де експонуються кращі зразки буковинського живопису з турецьких часів і аж до наших днів, іконопису ХVII-ХХ ст. та декоративно-прикладного мистецтва краю ХІХ-ХХ ст. В експозиції представлені в цілому рідкісні полотна, що належать пензлю одного з відомих буковинських живописців, працюючих переважно в класичній манері, а саме: Епамінонди Бучевського (1843-1891) - офіційного художника Буковинської митрополії, Євгена Максимовича (1857-1928), який оформляв Резиденцію митрополитів, Юстина Пігуляка (1845-1919), Августи Кохановської (1868-1927).

 

comments powered by Disqus
© 2015—2018 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.