ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Якоб фон рицар Петрович

Період урядування: 1864–1866. Перший бургомістр самоврядних Чернівців, громадський діяч, землевласник.

Якоб Петрович (нім. Jakob Ritter von Petrowicz) народився 24 липня 1815 р. в селі Боссанче Сучавського повіту в сім’ї вірменського землевласника.

Початкову освіту здобув частково вдома, а частково у народній школі м. Сучава. У 1832 році закінчив Чернівецький ліцей.

Після одруження з Антонією фон Мікулі, дівчиною з відомої тоді в Буковині сім’ї, Якоб переїхав до села Веренчанка Заставнівського повіту Буковини і за короткий час зробив там свій маєток прибутковим (сільськогосподарською наукою і практикою він захоплювався з дитинства).

У 1864 році Якоб фон Петрович обирається до громадської ради, 13 жовтня цього ж року стає першим бургомістром(тоді називали – бургомайстер) Чернівців – самоврядної крайової столиці Буковини.

Він блискуче справлявся з своїми обов’язками: за короткий час розширив і поліпшив вуличну мережу міста, під його керівництвом була організована міська пожежна охорона, здійснена реорганізація магістрату, таємної та моральної поліції.

На період його керування припадає побудова Чернівецького залізничного вокзалу (1865-1866) і відкриття (1 вересня 1866 року) залізничного сполучення Львів-Чернівці.

Чернівці з маленького провінційного містечка поступово перетворювалися на важливий торговельний і промисловий центр.

Невпинно зростало населення різних віросповідань, у тому числі й вірменської громади, яка на той час не мала у Чернівцях свого храму. У 1865 році для його спорудження створили комітет, до якого разом з іншими відомими членами вірменської громади увійшов і Якоб фон Петрович. На жаль, будівництво вірменської церкви св. Петра і Павла було завершено (1875) вже після смерті Петровича.

У нещасливому для міста 1866 році (вирували голод і тиф, жертвою яких переважно стали незаможні верстви населення) Якоб фон Петрович цілком присвятив себе полегшенню долі міської бідноти(3).

Діяльність Петровича як бургомістра Чернівців займала увесь його час, і він зовсім відірвався від свого маєтку, який повністю залежав від нього.

Проте наприкінці терміну його повноважень не було іншої кандидатури на посаду бургомайстра.

Всі вважали, що Петрович має відбути свій другий термін на цій посаді. Але Якоб фон Петрович вирішив не давати на це своєї згоди – бургомістром на наступний термін був обраний Антон Кохановський фон Ставчан.

У 1868 році Якобу фон Петровичу цісарем був пожалуваний Орден Залізної корони 3-го ступеня за його видатні заслуги перед державою.

Помер Якоб рицар фон Петрович у Чернівцях 1 листопада 1868 року.

Похований перший бургомістр самоврядних Чернівців на Руському цвинтарі (зараз це історико-культурний заповідник «Кладовище на вулиці Зеленій» поряд з іншими видатними діячами старих Чернівців.

На його надмогильному пам’ятнику напис румунською та німецькою мовами: «Якоб Ріттер фон Петрович, великий землевласник, перший автономний бургомістр. 25 липня 1815 - 1 листопада 1869».

Вдячні чернівчани назвали його іменем одну з вулиць міста поблизу вірменської церкви (вулиця з цим іменем проіснувала до приходу радянської влади (майже сто років) – тепер це вул. Ломоносова).

Наприкінці ХІХ ст. на Рудольф-пляц (тепер пл. Філармонії) збиралися встановити пам’ятник першому бургомістру самоврядних Чернівців, але настала Перша світова війна і задум реалізувати не вдалося до нашого часу.

 

comments powered by Disqus
© 2015—2019 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.