ЗавантаженняБудь ласка зачекайте...

Доктор Едуард Райс

Період урядування: 1905–1907. Юрист, громадський і політичний діяч, багатолітній віце-бургомістр і бургомістр міста Чернівці.

Едуард Райс (нім. Dr. Eduard Reiss; * 1850, Галичина, Австрійська імперія - † 27 квітня 1907, м. Відень, Австро-Угорська імперія) — юрист, громадський і політичний діяч, багатолітній віце-бургомістр і бургомістр міста Чернівці в 1905-1907 році.

Доктор Едуард фон Райс був першим бургомістром Чернівців євреєм – якщо мати на увазі ту велику питому вагу єврейського населення міста в усі часи.

Він народився на Галичині в родині лікаря.

В шестирічному віці (1856) сім’я Райсів переїхала до Чернівців, де батько, Соломон Райс, впродовж багатьох років займався медичною практикою.

Едуард Райс закінчив у Чернівцях вищу державну гімназію, вступив у 1868 році до Віденського університету, де здобув вищу юридичну освіту (1872) .

У грудні 1871 року він отримав звання лейтенанта запасу 25-го піхотного полку.

Восени 1872 року повернувся до Чернівців для проходження правничої практики у крайовому суді.

Здобувши у 1880 році звання адвоката, успішно займався адвокатською діяльністю - впродовж 22 років перебував у складі комітету палати адвокатів Буковини, а в 1901 році призначений другим заступником президента цієї палати. В цьому ж році став членом крайової шкільної ради. Брав активну участь у громадському, політичному і культурно-просвітницькому житті краю.

16 січня 1894 року обраний першим віце-бургомістром міста Чернівці і переобирався на цю посаду сім разів поспіль.

13 квітня 1905 року , майже одностайно, був обраний на посаду бургомістра, 7 лютого 1907 року відбулося його переобрання.

27 квітня 1907 року, перебуваючи на лікуванні в санаторії, Едуард Райс раптово у військовому госпіталі Відня помирає від серцевого нападу.

З великими почестями поховали Едуарда Райса на єврейському цвинтарі Чернівців.

На позачерговому засіданні Чернівецької муніципальної ради було вирішено внести прізвище доктора Едуарда Райса доЗолотої книги Буковини й перейменувати одну з вулиць Чернівців на його честь.

На кошти єврейської громади Чернівців на могилі Райса встановили виготовлену у Відні каплицю (1908).

Вже в незалежній Україні (12 грудня 2005 року) за клопотанням єврейського благодійного фонду «Мір’ям» у Чернівцях провулок Український перейменовано на вулицю імені «одного з чернівецьких бургомістрів, талановитого адвоката, відомого діяча єврейської громади Буковини Едуарда Райса».

comments powered by Disqus
© 2015—2019 “Історичне місто Чернівці громадський портал”. Всі права застережено.